AKTUÁLNÍ INFO O ČINNOSTI
Zahrada je přístupná pro veřejnost po předchozí tel. domluvě na č. 602 535 802.
Program kulturních akcí v klášteře na rok 2017

Rozhledna na Křížovém vrchu - přístupná po celou sezónu!

POZOR! Pokud máte problém se zobrazením fotogalerií, použijte prosím jiný prohlížeč. (Firefox 52. nedokáže galerie zobrazit, problém odstraní chystaná nová verze stránek, pokud jej nevyřeší další verze prohlížeče.)

Byli jste u nás na nějaké akci a pořídili jste pěkné fotky? Prosím, pošlete nám je v plném rozlišení přes nějaké úložiště dat (www.ulozto.cz, www.uschovna.cz apod.) a my je zveřejníme v galerii - děkujeme!
Hledáme jakékoli historické dokumenty, fotografie, kresby, které by nám pomohly zjistit původní podobu zahrady a domu č.p. 69. Pokud nám můžete pomoci, ozvěte se prosím.
neděle 24. 9. 2017:
ZAMYKÁNÍ KLÁŠTERA

Otevřena bude zahradní kavárna s vyhlášeným latté a domácími zákusky. Podrobnosti brzy doplníme.
Jeden z dílů pořadu Kouzelné bylinky (5. 2. 2017) Vám umožní malou prohlídku naší zahrady.
A v dalším dílu téhož pořadu (14. 5. 2017) se můžete podívat do našeho rozária.
2017
Léto končí, ale zahrade stále láká návštěvníky ke strávení příjemných chvil. Kromě individuálně domluvených prohlídek se můžete letos naposledy přijet podívat i bez ohlášení v neděli 24. 9., kdy proběhne Zamykání kláštera. Těšíme se na Vaši návštěvu!
2016
Jarní práce jsou v plném proudu, ale žijeme i radostmi, jako je narození beránka nebo opatrné :-) ježdění na konících - prvních pár fotek už je v letošní galerii. A nezapomeňte si v kalendáři zatrhnout sobotu 18. 6. - Slunovrat bude letos opět něčím výjimečný a jistě bude patřit k nejhezčím akcím v Chotěšově, tak si přijďte poslechnout výbornou muziku a ochutnat tentokrát výhradně domácí občerstvení a skvělé dobřanské pivo!
2015
Za celý rok se vzahradě odehrála celá řada krásných akcí, počínaje Odmykáním kláštera. Proběhl vydařený ročník Slunovratu, velmi úspěšný a hojně navštívený Večer pro klášter, několik kursů a svateb. Některé momenty jsou zachyceny na fotkách, které najdete v aktualizované fotogalerii.
jaro 2015
Od dubna jsme se opět pustili intenzivně do práce, protože úkolů je spousta (a času jako každý rok málo). A tak se podařilo provést první výsevy, výchovné řezy v rozáriu, postavit novou definitivní vstupní bránu do rozária, která je stylovým protipólem altánu, a připravit místo pro další zvířátka - kromě kačenek tu máme nově i první ovečky s jehňaty, v sadu nad Pannou Marií. Je tu čím dál veseleji!
beránek běžec (viz další fotky v galerii)
zima 2014/2015
Zima je letos opět mírná, takže je možné věnovat se zahradě a připravovat se na nadcházející sezónu. Letos čeká návštěvníky plno překvapení - od jara budou postupně v zahradě přibývat zvířátka. Vlastně už to začalo loni na podzim, kdy jsme si pořídili první kačenky - indické běžce, které nám pomůžou v boji se slimáky. No a na jaře se objeví na dvou místech ovečky, časem asi i koza, na východní velké louce najdou nový domov tři koně.
sezóna 2014
Letošní sezóna se opět velmi vydařila, velmi pěkný byl druhý ročník Chotěšovského slunovratu, Večer pro klášter i další akce. Nyní už pomalu chystáme vánoční výzdobu a těšíme se na Vás, kdo k nám rádi zavítáte, zase příští rok. Pár nových fotek z letoška najdete opět v galerii.
zima 2013/2014
Zima se letos nekonala, místo ní jen dlouhý podzim, který se někdy koncem ledna překulil do jara :-). A tak jsme postavili trampolínu a přivezli pěknou maringotku, aby dobrý pocestný - pomocník měl také kde hlavu složit.
srpen - září 2013
V zahradě proběhla řada akcí, kromě Večera pro klášter také různé kursy a měli jsme zde také svatbu našich kamarádů - Markéty a Jeffa. Sezńa skončila 29.9. tradičním Zamykáním kláštera. Nové fotky z letošního roku jsou ve fotogalerii.

sobota 3. 8. 2013:
Proběhl tradiční Večer pro klášter - fotky v galerii.
květen - červenec 2013
pátek 24. 5. 2013:
NOC KOSTELŮ
farní kostel Narození Panny Marie od 18. 00 - 22. 00 hod.

sobota 15. 6. 2013:
SLAVNOSTI SLUNOVRATU 2013 ( Jednou z hlavních aktivit, kterou MAS Radbuza v letošním roce na poli kulturním bude realizovat, je kulturní akce s názvem Slavnosti slunovratu, která se uskuteční dne 15.6.2013 od 14:00 do 22:00 v areálu kláštera Chotěšov, objektu klášterní lesovny a v klášterní zahradě. Do organizace akce se tak kromě MAS Radbuza, jako hlavního organizátora, zapojují všechna místní občanská sdružení a rovněž obec Chotěšov. Přestože program celé akce ještě není doladěn do nejmenších detailů, můžeme vás již i tak lákat na následující: v rámci akce budou mít návštěvníci možnost absolvovat organizované prohlídky kláštera, mimořádné prohlídky podzemních prostor (ty budou pro očekávaný velký zájem a omezenou kapacitu realizovány po předchozí rezervaci – rezervační formulář bude včas zveřejněn), budou přichystány hned dvě hudební scény – folková a rocková, na každé z nich vystoupí pět hudebních formací, navíc hudební scény doplní ještě třetí scéna – divadelní. K vidění bude pestrá nabídka tradičních řemeslných produktů a pro děti (i dospělé) možnost vyzkoušet si dané řemeslo v kreativní dílně. Pro nejmenší a jejich maminky bude k dispozici dětský koutek s pískovištěm a spoustou her v zahradě klášterní lesovny. V klášterní zahradě budou pak k vidění i ukázky parkurového jezdectví, živí poníci oslíci a jiné. K tomu spousta občerstvení na několika místech. Akce se bude konat i za nepříznivého počasí, kdy by se část aktivit přesunula do vnitřních prostor kláštera. Tato akce oprašuje tradici dříve konané akce Chotěšovský slunovrat a věříme, že ji opět oživí a v následujících letech zařadí mezi pravidelné kulturní akce, které se v klášteře konají!)
festival od 14. 00 - 22. 00 hod. v celém areálu kláštera, v naší zahradě folková scéna a doprovodný program. Hlavní pořadatel: MAS Radbuza


sobota 13. 7. 2013:
koncert vynikající kapely Árstídir z Islandu
v kapitupní síni kláštera od 17:00 hod. - nenechte si ujít jedinečný hudební zážitek!
jaro 2013
Zahrada se po mírné, ale dlouhé zimě konečně probudila a nás čeká další každoroční porce práce. Zároveň se těšíme na setkávání při kulturních akcích, které se v areálu kláštera letos uskuteční - již proběhlo Otevírání kláštera (6.4.), které i přes chladnější počasí přilákalo slušný počet návštěvníků, z nichž mnozí ochutnali naše domácí zákusky a kafe. Pozvánky na letošní akce se budou postupně objevovat opět v červeně zvýrazněném poli na začátku této stránky.
září 2012
V neděli 30.9. proběhla v klášteře i v naší zahradě poslední akce sezóny - Zamykání kláštera, fotky opět v galerii. Děkujeme za Vaši účast a příspěvky na obnovu a těšíme se na další setkávání v roce 2013.
srpen 2012
V sobotu 4.8. proběhla v klášteře i v naší zahradě hlavní akce sezóny - Večer pro klášter. Letos se opět velmi vydařila, nám se podařilo otevřít poprvé malou folkovou scénu v dokončeném altánku v rozáriu, doufáme, že v příštích ročnících se stane organickou součástí festivalu. Podívejte se na fotky v galerii.
červenec 2012

4.7. od 18:30 se v klášteře koná koncert vynikajících muzikantů z Islandu - kapely Árstídir.
15.-22.7 proběhne pro ty z Vás, kdo máte tvořivého ducha a šikovné ruce, tvořivý týden v Klášterní zahradě.
květen, červen 2012
Intenzivně připravujeme zahradu na hlavní sezónu. Definitivní program Noci kostelů v klášteře je ZDE.
duben 2012
Oslavili jsme třetí Velikonoce v zahradě a protože téma kříže se nabízelo a shodou okolností pan architekt Jan Soukup mohl dlouhodobě vhodný kříž zapůjčit, vystoupali jsme na na naši malou zahradní "Golgotu", místo posledního odpočinku řádových sester, a mohli jsme tak alespoň provizorně nahradit chybějící kříž na náhrobku matky představené. Informace o hřbitově a fotky najdete v odkaze interaktivní mapy zahrady na stránce "Projektu" - Hřbitov.
březen 2012
Po zimě se zahrada opět probouzí do jarního bujení a nás čeká další porce práce. Pokračujeme v budování rozária, terénních úpravách a připravujeme stavbu malého altánku v této části zahrady. Fotky najdete v odkaze interaktivní mapy zahrady na stránce "Projektu" - Rozárium. S pomocí naší šikovné kamarádky Marušky jsme v předjaří začali se zmlazováním a výchovným řezem ovocných stromů v sadu, v čemž budeme pokračovat i v dalších letech. Také jsme se pustili do opravy opěrné zdi podél cesty k soše Krista, kudy procházejí všichni návštěvnící zahrady.
Ve spolupráci s našimi přáteli z o.s. Klášter Chotěšov připravujeme kulturní program v klášterním kostele v rámci celostátní Noci kostelů, která proběhne v pátek 1. 6. 2012. Odkaz na přesný program večera zde bude včas uveden, zatím alepoň informace zde: Noc kostelů - Chotěšov
zima 2011/2012
Během zimy jsme připravili vylepšenou stránku našich projektů (odkaz v horním menu "Projekt rekonstrukce a revitalizace zahrady"), kde budou postupně přibývat informace a galerie. Velkou radost jsme si udělali - a podle ohlasů i všem, kdo kolem naší brány po setmění procházeli - rozsvícením vánočního stromu s vlastnoručně vyrobenou hvězdou. Ale nebyly jen samé veselé události, po Novém roce jsme se rozloučili s naším dlouholetým kamarádem malamutem Matýskem. Prožil krásných 14 let života a odešel do psího nebe.
Protože zima byla až na pár mrazivých týdnů mírná, pustili jsme se do budování rozária v prostoru kolem studny před domem, kde je nutno především srovnat terén pro zdárné založení růžové zahrady - viz interaktivní mapu na stránce "Projekt rekonstrukce a revitalizace zahrady".
září, říjen 2011
2. 10. Zamykání kláštera - akce pořádaná Osvětovou besedou Chotěšov s přístupem také do naší zahrady (soubor pdf - otvírá se v novém okně) Pokračují práce v zahradě - vzniká nový květinový záhon podél přístupové cesty naproti pařeništím. Podali jsme projekt do Programu záchrany architektonického dědictví, aby bylo možné opravit střechu na domě a hlavně vstupní bránu do zahrady, jejíž současná podoba je dost zoufalá.
srpen 2011
Až na nějaké detaily je dokončena rekonstrukce bývalé čerpadlovny - domku u brány (viz stránku projektů).

6. 8. VEČER PRO KLÁŠTER - akce se letos velmi vydařila, počasí bylo milosrdné a právě sobota byla jediným opravdu sluněčným dnem toho týdne. Proto jsme mohli uvítat v zahradě velký počet návštěvníků, ukázat jim, co je po roce nového, a nabídnout tradiční občerstvení z výtvorů našich šikovných kamarádek, které umějí v domácích podmínkách vyrobit pravé kulinářské zázraky. Pokud můžeme soudit z výrazů příchozích, byli u nás spokojeni a my jim za návštěvu a podporu našeho snažení co nejsrdečněji děkujeme! Jak akce probíhala u nás je vidět v galerii.
červenec 2011 Platí i nadále:

Každý víkend uvítáme brigádníky na odklízení větví, hrabání sena a další a další zahradnické práce - děkujeme předem za pomoc! A děkujeme všem, kteří tu s námi už od jara makají!

červen 2011

V zahradě máme stále napilno, rozšiřujeme rozárium, budujeme zavlažovací systémy, dokončujeme venkovní úpravy na domku u brány a všemožně se znažíme zabránit přírodě v přeměně kulturní plochy zpět na prales :-).

Přehled kulturních akcí plánovaných letos v klášteře naleznete nejlépe zde: Program 2011 (v novém okně)

březen, duben, květen 2011

V rámci celorepublikové akce "Noc kostelů" proběhl premiérově 27. 5. od 19:00 hod. ve Farním kostele Narození Panny Marie v Chotěšově kouzelný večer plný hudby a zajímavých přednášek o tomto chrámu. Poprvé se na domácí půdě představil jako muzikant náš člen Lubor Šimek spolu s velmi originálním písničkářem Bohuslavem Šupem, s podporou jeho šikovných dcer (videa v galerii!). K vrcholům večera jistě patřil varhanní koncert slečny Hany Pilňáčkové s ženskou vokální skupinou a jistě platí, že kdo přišel, rozhodně nelitoval. Těšíme se na příští ročník a na to, že Vás přijde ještě víc, a děkujeme organizátorům!

Protože nám dotace na ošetření dřevin nakonec nebyla přidělena z důvodu hypotéky, nebudeme čekat na to, až se české úřady vzpamatují, a pokračujeme v práci sami: Tento víkend jsme naplno rozjeli další kácení náletových dřevin ve východní části zahrady v souladu s projektem a povolením ke kácení. Kácení bylo v těchto dnech dokončeno, zbývá odklidit větve a kmeny (osvědčená parta brigádníků už větší část udělala). Výsledky práce si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

jurta jurta 2011

Na letošní rok chystáme překvapení - instalaci jurty v naší zahradě, aby Vaše dlouhodobější pobyty v rámci seminářů a jiných akcí byly opravdu příjemné. Klikněte na obrázek jurty pro více informací.